כתובתינו 

בלוג

סדנת חימר ויצירת כלי חרס

הכל אודות החימר


קדרות הינה אמנות של הכנת כלי חרס, כלי בית, פסלים ומגוון רחב של חפצים מחימר. העבודה חימר מאפשרת מגע עם חומר מיוחד. כבר בימי קדם הקדרות והפיסול בחומר הטבעי, שנוצר בטבע מיליוני שנים מבוץ ומינרלים שנשטפו בגשם, שימשה הן בתחום האמנות והן ליצירת כלי מטבח. כיום, בעולם בו התעשייה הממוכנת שולטת, כלי חימר עשויים עבודת יד, משדרגים כל חלל, ויוצרים תחושה חמימה וביתית.

 

יתרונות סדנת חימר

 

סדנת חימר פותחת אותך לאינספור הפריטים שניתן ליצור מהעיסה הרטובה. החימר מופיע בטקסטורות שונות כבוצי מאד, או מועשר בחומרים נוספים שיעשו אותו בעל טקסטורה דלת שומן. במהלך היצירה, תוכלו לגלות כי בזכות גמישותו הרבה ניתן ליצור ממנו חפצים מגוונים שנצרבים בתנור מתאים. הנחייה מקצועית תאפשר לכם ליצור יצירות שישמרו לאורך זמן.

 

מה ניתן ליצור מחימר?

 

תכונות החימר מאפשרות ליצור ממנו כלי חרס שימושיים ומגוון יצירות דקורטיביות. החל מכדים הנוצרים בעבודת אבניים, פסלי חימר בתנור, כוסות, קערות וכלי מטבח שונים – ומגוון עצום של כלים לגינה הביתית. בעבר, גם הריצוף הביתי, הגג, וחיפוי הקירות היו עשויים חימר, וכיום ניתן במידה מסוימת לחקות אומנות זו, ולשלבה כחלק מעיצוב הבית. אין גבול לאפשרויות - ברגע שלומדים את הדרך הנכונה לעבודה עם החומר המאתגר.

 

סדנת חימר - תהליך העבודה

 

תהליך העבודה עם החימר מתחיל בעבודת ידיים היוצרת את הקשר הראשוני עם החומר, בלישה ארוכה. לאחר שלשים את החימר, על מנת שיהיה אחיד ונח לעבודה וללא כיסי אוויר – אתם מוכנים להכין את הכלי בשילוב של מגוון טכניקות.

 

לאחר שנותנים לחימר להתייבש לגמרי באוויר הצח  (למשך זמן התלוי ברמת הלחות האוויר וכן בסוג החימר), מכניסים אותו לתנור לשריפה ראשונה. כעת, התקבל כלי חרס ראשוני, אך הוא אינו אפוי מספיק. שריפה נוספת בתנור תידחס את החימר אף יותר, ותייצב את הכלי.

 

כיצד ניתן לעבד את החימר לאחר השריפה?

 

לאחר השריפה השניה, רבים משאירים את הכלי בצורתו הנוכחית. ניתן לצבוע את כלי החרס או להשאירו בלתי צבוע. יש השורפים את הכלי בשלישית, אך שריפה נוספת עלולה לגרום להיסדקות הכלי בשל תהליך המכונה קריסטליזציה. במהלך סדנת החימר תוכלו ללמוד את התכונות של כל סוג חימר, על שלל יתרונותיו ומגבלותיו, על מנת לעבד אותו בצורה המיטבית בכל שלב בתהליך.

 

לסיכום, סדנת חימר ויצירת כלי חרס מאפשרת להכין חפצי נוי ופסלים רבים. יש המגיעים לסדנה על מנת לתת פתח ליצירתיות הטבועה בהם, ואחרים מתוך רצון לשפר את מראה הבית או להתפרנס ממעשה ידיהם. הבנה של עקרונות העבודה בחימר, תהליך העבודה, וכן האתגרים המיוחדים בעבודה עם חומר זה – מאפשרת לכם להתחיל לאמץ תחביב יצירתי מיוחד, שיוכל ללוות אתכם לאורך שנים, כמו גם להפוך להכנסה צדדית. רוצים להתחיל להתנסות בעצמכם? הצטרפו לסדנה באזור מגוריכם, וגלו את העולם הנפלא של יצירות החימר.