כתובתינו 

בלוג

צביעה על כלים - סטודיו אומנות בקרמיקה

טכניקות צביעה על קרמיקה


טכניקות צביעה על קרמיקה

 

אין כמו קרמיקה להפוך את הבית לחמים או מזמין יותר... אין כמו עיסוק בצבע, ומילוי החלל הביתי בצבעים שונים כדי להעלות שפע של רגשות. גם בלי להיסחף אחרי הצבע, אנו יכולים ליהנות מחומריות העדינה של קרמיקה והשילוב של שניהם מטריף חושים… תוכלו לצבוע יצירות קרמיקה שיצרתם בעצמכם, או לחדש אגרטל קרמיקה ישן, או פסלון שנשאר אי שם מהילדות הרחוקה.

 

טכניקות צביעה

 

חכו לייבוש מושלם בתנור - אם אתם עובדים עם יצירות קרמיות שלכם  - חשוב לא להתחיל לצבוע לפני שחיכיתם לייבוש המושלם בתנור. אבל הי, זה לגמרי שווה את הסבלנות...ממש כמו שלגמרי שווה לחכות לתבשיל קדרה בבישול איטי...הייבוש הנכון נובע ממספר גורמים שלא תלויים בנו, אך עד שלא נגעתם בכלי והוא יבש – נסו להתאפק ולעזוב אותו לנפשו. מחד, צביעה על כלים לוקחת זמן אך מאידך, ניתן לבצע אותה בשלבים קצרים, והיא מתאימה גם למי שחסר זמן פנוי.

 

שייפו את הכלי לפני הצביעה

שייפנו את הכלי גם בתחתיתו לפני ההכנסה לתנור כי איננו רוצים שהכלי יידבק... ואיננו רוצים שייסדק חלילה.

אז מה היה לנו? כלים יבשים הנצרפים בתנור ואז הביסק ללא גלזורה, אפשר להשאיר כך אך אם אנחנו רוצות ברק נטבול בגלזורה לפני שנצרף בתנור פעם נוספת.

 

המכחול זה הכל? - לא ממש

למעשה, קיימות מגוון טכניקות  טכניקות לציור על קרמיקה והן ווש, התזה, טיפטוף, הברשה וכמובן משיכות מכחול. אפשר להשתמש ביותר מטכניקה אחת. 

למעשה אנחנו צובעים את הרקע בווש למשל  ומגלזים אותו, ואז משרטטים בעפרון, ואח"כ אם רוצים במכחול ליינר ולתנור לקיבוע השרטוט. הציורים האלה לא סובלים מחיקות.

 

טכניקת האנדרגלייז

 

אחרי צריפת הכלי בתנור בפעם הראשונה קבלנו את הביסק. ניתן לצייר בצבע אנדרגלייז הקרויים אנגובים.. קודם השתמשו בעפרון ושרטטו את הדוגמה המבוקשת. ניתן לקבע את השרטוט בתנור אך זה לא הכרחי. עדיף לשרטט על כלי לח כדי שהצבע לא יחליק עליו וכדי שלא יבלע את הצבע. טיפ קטן וחשוב לפני הצביעה - נגבו מעט את הכלי בסמרטוט לח לפני הצביעה. יש לדלל את הצבעים לשקיפות של צבעי מים. ציירו או עטרו לכם להנאתכם.

 

טכניקה למתקדמים – המיליוקה

 

המאליוקה היא טכניקה עתיקה, שהחלה לפני כמה מאות באיטליה, ומהווה את הבסיס של הציורים המרהיבים שניתן לראות על צלחות עתיקות איטלקיות. בטכניקה זו צובעים את הקרמיקה בצבע אחד, מוסיפים זיגוג שקוף, עליו צובעים עם צובען מיוחד טקסטורות או ציורים שונים, ומזגגים מחדש. למרות שבעולם התעשייתי של היום ניתן להטביע טקסטורות, טכניקה זו יכולה לאפשר לציירים שביניכם, או למי שרוצה לאייר בסגנון עתיק ליצור קערות וצלחות מרהיבות.

 

שילוב טכניקות צביעה

 

אז מה היה לנו? גילינו שאפשר לצבע בצבעים אטומים...אפשר לעטר על רקע בהיר...אפשר להשתמש בטכניקות משולבות כמו עיטור על ווש,.אפשר לטבול בגלזורות רבות ולצרוף או לא לצרוף...אפשר להשתמש בטכניקת המיוליקה ולהשתנש בגלזורה אך לא לצרוף. טכניקה נוספת היא האוברגלייז בה משתמשים בצבעי מתכת על הזיגוג ולצרוב שוב.

חשוב לדעת!

במידה והקרמיקה שלכם בשילוב בריקים מעוצבים לא מומלץ לצבוע ולתקן, כי אז האחריות אינה תקפה.